Neljäs kerta toden sanoi – Pyrinnölle jatkoaikavoitto 2.12.2011

Tampereen pyrintö aloitti tiukan joulukuun ottelusuman Pohjanmaalta, jossa vastaanasettui sarjakakkonen Kauhajoen Karhu.

Pyrintö vei ensimmäisen jakson nimiinsä 15-18 Antti Nikkilän ja Antero Lehdon johdolla ja repäisi heti toisen jakson alkuun Osku Heinosen, Kenny Lowen ja Olli Ahvenniemen koreilla tilanteeksi 15-25. Pyrintö johti vielä pari minuuttia ennen puoliaikaa Lehdon korilla 22-30, mutta Karhu kuroi Kelly Beilderin avulla eron kiinni ja puoliajalle suunnattiin Pyrinnön 31-33 johtolukemissa

Kolmas jakso alkoi tasaisesti, kunnes Pyrintö pääsi repäisemään jälleen pienen eron Lowen, Damon Williamsin sekä Nikkilän koreilla ja tilanne oli 36-43, kun jaksoa oli tahkottu nelisen minuuttia. Seuraavat minuutit mentiin korirautoja kolisuttaen ja Pyrintö johti Antero Lehdon kolmosella 38-46. Molemmat joukkueet onnistuivat lisäämään pistesaldoaan vapariviivalta ja Kelly Belderin korin jälkeen tilanne kolmen jakson oli 44-50.

Neljännen jakson alku sujui tasatahtia Pyrinnön hienoisessa johdossa. Kolme minuuttia ennen pelin loppua Pyrinnöllä oli vielä turvallisen oloinen seitsemän pisteen johto. Muutama menetys, joista Karhu rankaisi kovilla kolmenpisteen koreilla. Karhulla oli mahdollisuus ratkaista ottelu varsinaisen peliajan viime hetkillä. Pyrintö onnistui kuitenkin puolustamaan lopun 10 sekunnin hyökkäyksen Karhun aseettomaksi. Näin edessä oli kauden neljäs jatkoaika.

Jatkoajalla Pyrinnön hahmo oli kapteeni Lehto. Andy rokotti vastustajaa kylmähermoisilla suorituksillaan. Kolmen jatkoaikatappion jälkeen jatkoaikavoitto 73-75 (31-33, 63-63) maistui erityisen makealta.

- Aikaisemmista jatkoaikatappioista opittuamme pysyimme omassa hyökkäyskonseptissamme ja saimme sitä kautta ratkaisevat helpot korit, kommentoi päävalmentaja Poikola.

Pyrinnön parhaat pistemiehet: Lehto 18/2, Lowe 17/4, A.Williams 11/ 6, Nikkilä 10/7

Katso KarhuBasketin sivuilta erinomainen koostevideo ottelusta

Seuraavaksi Pyrintö matkustaa itsenäisyyspäivän aaton kunniaksi Kotkaan Lars Ekströmin luotsaaman KTP:n vieraaksi.

Share